Lütfen bekleyin site açılıyor.

İnteract Nedir?

Interact,Rotary’ nin sponsorluğunda gençler için kurulmuş bir hizmet kulübüdür. Interact kelimesi ‘Uluslararası Hareket’ anlamına gelmektedir. Interact, Rotary nin gençler için yaptığı en kapsamlı projedir.Üyeleri 12-18 yaş arasındaki gençlerden oluşmaktadır

Interactörler kendi hizmet etkinliklerinden:

 

1) Liderlik yeteneklerini ve kişisel yeteneklerini geliştirmenin,

2) Her bireyin değerinin kabül edilmesi ve başkalarının haklarına saygı duyulmasını sağlamak,

3) Bireysel sorumluluk ve ortak çalışmaların değerini anlamanın,

4) Kendilerini geliştirme,zamanını ve kişisel mali durumlarını yönetebilme gibi konularda yaşam becerilerini geliştirmeyi,

5)Toplumsal,ulusal ve uluslar arası sorunlar hakkında geniş bir bilgi ve anlayış kazanılması için olanaklar yaratmak ,

6)Tüm insanlar için toplumlararası anlayış ve iyi niyetin gelişmesine yönelik kişisel ve birlikte hareket yollarını bulmayı öğrenirler.

 

INTERACT NASIL ROTARY AİLESİNE KATILDI?

 

U.R. Başkanı Harold Thomas görevli olduğu, 1959-1960 yıllarında gençlik hizmeti oluşturulması için 5 Rotaryenin görevlendiği bir komite oluşturulmasını istemiştir.Kurulan bu komitenin çalışmaları sonucunda, 1962 yılında ABD Florida ‘daki Melbourne Lisesi öğrencilerinden oluşan 23 üyeli ilk InteractKulübü kurulmuştur. Bugün dünya genelinde 125 ülkede 13217 kulüp ve 303991 interactör bulunmaktadır.2440 .Bölgemizde 11 kulüp 191 interact faaliyet göstermektedir. Her yıl 5 Kasım ‘ın içinde bulunduğu hafta Interact haftası olarak kutlanmaktadır.

 

INTERACT KULÜBÜ NE YAPAR?

 

Interact kulüpleri kulüp üyelerinin ilgilerine bağlı olarak, çeşitli projeler ve etkinlikler organize ederler. Bununla birlikte, Interact programı içinde bütün kulüpler, liderlik yeteneklerini geliştirmek, kendi toplumlarına hizmet etmek ve uluslar arası anlayışı ilerletmek etkinliklerini üstlenirler.Rotary nin en önemli prensibi ‘’Kendinden Önce Hizmet’’tir . Interact kulüpleri de bu prensibi kendilerine ilke edinerek projeler geliştirip her yıl en a 2 projeyi uygulamaya koyarlar. Uygulama aşaması da kulüp üyelerinin tamamının ya da çoğunluğunun katılımı ile gerçekleşir.

 

NEDEN INTERACT KULÜBÜ KURALIM?

 

Hepimizin bildiği gibi gençler bizim geleceğimizdir. Bugünün gençleri doğal yetenek ve becerilerini, yaşamlarında karşılaşabilecekleri zorluklara karşı kullanacaklardır. Interact gibi programlar yardımıyla,toplumun sorumluluk sahibi, üretken bireyleri olmaları için gereken donanım ve yetenekleri kazanabilirler.